poniedziałek

..::Nowe Horyzonty Muzyczne - Drekoty ::..

KTO: Drekoty
Zespół założony przez Olę Rzepkę, perkusistkę i pianistkę grającą w takich zespołach jak Wovoka, Graal, The Complainer, a dawniej znaną ze współpracy z Pogodno oraz Budyń i Sprawcy Rzepaku.

Skład zespołu:
- Ola Rzepka
- Magda Turłaj
- Zosz Chabiera

Drekoty mają na koncie EPkę "Trafostacja".
Dziewczyny w chwili obecnej pracują nad debiutanckim albumem, którego premiera może odbyć jeszcze w tym roku.

Pomimo krótkiego stażu, zespół ma na koncie kilka sukcesów. Wystąpił dotychczas podczas m.in. Inauguracji Polskiej Prezydencji w UE w Warszawie, a także zdobył nagrodę za najlepszy utwór wykonany w języku polskim ("Poddania") na Festiwalu Gramy 2011w Szczecinie.
 Z kolei utwór "Masłem" doceniony został przez radiową Trójkę, która umieściła go na składance Offensywa 4. Podczas jesiennej trasy koncertowej Drekoty dzieliły scenę m.in. z Pustkami, Julią Marcell oraz Paristetris, a na specjalną prośbę Carli Bozulich otwierały dwa polskie koncerty zespołu Evangelista.

CO:"Masłem"
Jeden z utworów, który trafił na EP-kę"Trafostacja".
Poniżej będziecie mieli okazję wysłuchać nowej wersji tego kawałka.

RECENZJA "Masłem":
Z racji tego, że na blogu staram się nie bawić w recenzowanie albumów tym razem wyjątku również nie będzie, nawet jeśli grupa Drekoty ma w swojej dyskografii jedynie EP-kę. Powód? Rozpisałbym się niemiłosiernie, a w Nowych Horyzontach Muzycznych chodzi głównie o muzyczną prezentację nowych, świeżych i interesujących dźwięków, a nie moje nudzenie słowem.
Do recenzji wybrałem utwór "Masłem" z dwóch powodów. Z dostępnych mi informacji wynikało, że akurat ta piosenka zwróciła szczególną uwagę słuchaczy. To raz. A dwa, jest to po prostu bardzo dobry kawałek.
Na początku należy przypomnieć sobie jeden fakt. Drekoty to zespół tworzony przez 3 kobiety! Kiedy słuchamy pierwszych taktów "Masłem", zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z tworem złożonym i skomplikowanym, jak kobiety właśnie.
Perkusja uzupełniana klawiszami, a może klawisze uzupełniane perkusją? W Drekoty ciężko jednoznacznie stwierdzić co jest ważniejsze. W jednej chwili uwagę zwraca nagła zmiana rytmu, odrywająca nas od monotonnego grania, by za chwilę odejść nieco w tył i schować się za dźwiękami klawiszy. I kiedy myślimy, że cały utwór to będzie niejako dialog pomiędzy tymi dwoma instrumentami pojawia się wokal. A nawet 2 i 3. Tak, wszystkie dziewczyny z zespołu śpiewają.
Nie są to jakieś wybitne głosy i niesamowite barwy.
Muszę jednak stwierdzić, że idealnie uzupełniają tę muzyczną misterną konstrukcję. Są samotnie nie wyróżniającym się ogniwem, które w połączeniu z instrumentami stanowi spójną i co ważne, bardzo ciekawą całość.
Drekoty jest zjawiskiem muzycznym, które zaskakuje. Nie powiela schematów. Czasem idzie utartymi muzycznymi ścieżkami, a zaraz gdzieś zbacza, by pobawić się dźwiękami i niebanalną kompozycją. Bez patrzenia na obowiązujące trendy.
WERDYKT: Ciekawe, dobre rodzime granie. To kolejna polska odsłona Nowych Horyzontów Muzycznych, z czego jestem bardzo zadowolony.
Muzycznie najtrudniejsza w odbiorze z dotychczas prezentowanych, wierzę jednak, że znajdzie tutaj swoich zwolenników. Czekam na album.

Teraz w końcu trochę muzyki.
Opisywany przeze mnie utwór "Masłem" w nowej wersji oraz pozostałe utworu z EP-ki "Trafostacja":


"Masłem" na żywo:Oficjalny profil dziewczyn na facebooku:

6 komentarzy:

 1. Że łatwe,lekkie i przyjemne nie napiszę. Zostawiłbym samo przyjemne. Cieszy fakt, że taka muzyka znajduje odbiorców i nie jest tworzona tylko dla 4 kątow.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Trafostacja" brzmi ciekawiej od pozostałych troche psychodeliczna i troche taka niezrozumiala ale dobrze sie tego slucha za to "Poddania" mi sie w ogole nie podoba

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy cykl. Cieszę się bardzo, że o zespole zaczyna być głośniej także na blogach muzycznych. Pozdrawiam MartaK.

  OdpowiedzUsuń
 4. Swieżo i ciekawie. I słychać, że panie mają pojęcie o muzyce. Nie znam solowych głosów Oli Rzepki i Magdy Turłaj, ale napisanie o Zosz Chabierze, że nie jest to wybitny głos i niesamowita barwa świadczy o lekkich brakach. Koniecznie do nadrobienia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pisałem o wokalach w tym konkretnym utworze.Żaden się nie wyróżnia szczególnie. Zlewają się razem i świetnie łączą z muzyką.Ciężko jednak mówić o jakiejś wybitności.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią poznam wokal Zosz solo, więc jeśli masz jakiś ciekawy link będę wdzięczny.

  OdpowiedzUsuń